• Ehlibeyt Mahallesi Ceyhun Atıf Kansu Caddesi (ATA PLAZA karsışı) 1257. sok. No:4/2

  • Telefon 0312 215 15 28

  • Mail iletisim@sevamed.com.tr

LAZER EPİLASYON UYGULAMASI

LAZER EPİLASYON UYGULAMASI

Kategori: Makaleler

LAZER

Vücudumuzda tüm saç ve tüyleri üreten 5 milyon kadar tüy follikülleribulunur.Herhangi bir tüy bulunmayan yerler dudaklar, avuç içleri ve ayak tabanlarıdır.Bir çok insan bu tüylerden kurtulmak için çok fazla zaman ve para harcamaktadır.

Kılların giderilmesi için bir çok geçici yöntem bulunmaktadır.Bu yöntemlerin hiç birisi Lazer Epilasyonun verdiği konfor ve üstünlüğe sahip değildir.Günümüzdeki teknolojilerin gelişmesiyle birlikte hem daha kısa sürede, hem daha az acıyla başarılı sonuçlar alabilmek uzun bir süre kılsız ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkündür.

Kıl büyümesinde üç aşama mevcuttur.BunlarAnajen.katajen,teleojenfazlarıdır..Kılların sürekli yok edilmesi için ‘’mükemmel ‘’ zaman Anajen zaman yani büyüme aşamasıdır.Bir Kılın Matrix veya Papilladan cilt yüzeyine kadar ulaşması için 6 ila 12 hafta geçmesi gereklidir.Lazer Epilasyon tedavi protokollerinde tedavinin vücudun hangi bölgesine uygulanacağına göre değişmekle birlikte Anagen fazına denk getirmeye çalışırız. Çoğu bölgede kıl köklerinin %20-30uanajen aşamasındadır.Normalde bir bölgedeki istenmeyen tüylerin çoğunu yok etmek için 12 aylık bir süreç boyunca 4ila 8 seans gereklidir.

Lazer Tedavilerinikıl folliküllerinanajen aşamasına denk getirmek için ve tedavinin vücudun hangi bölgesineuygulanacağına bağlı olarak 6-12 haftalık aralıklarla programyapılmaktadır.Sık sık tedavi uygulamak yerine tedaviler arasında bir az daha uzun bir süre beklemek daha iyi olacaktır.Tedavinin başarısı için yeni kılların olması ve kılların yeni bir büyüme aşamasına girmesi çok önemlidir.Tedavilerin erken yapılması durumunda aynı büyüme aşamasını tedavi etmiş oluruz ve bu şekilde sonuçlarda bir ilerleme meydana gelmez tedavilerimiz başarısız olur. .Seanslar uzun sürer maliyetleri artırmış oluruz.Tedavi sonrası kılların dökülmesi 1ila 3 hafta sürebilmektedir.Lazer Epilasyona karar verilmesi durumunda 6ila 12 hafta kıl köklerine müdahale edilmemesi önemlidir . Bu süreç tedavinizin kısa sürmesini ve seans sayılarının az olmasını tedavi maliyetinizi azaltacaktır.

Günümüzdeki son teknolojik gelişmelerle kılların vücüttan uzaklaştırma yöntemlerinden Lazer tedavisindeki başarı cilt tipi, kıl rengi ve kıl yapısına, kıl bölgesine, hormonal duruma bağlıdır.Buna göre enerji verilerek kılı yok edecek, bu arada cilde zarar vermeyecek enerji dozu ile en kısa sürede tedavi edilebilir .Verilecek enerji değeri doktor tarafından tespit edilerek uygulanmalıdır.Beyaz kıllarda melanin pigmenti olmadığı için tedavide ki başarımız çok az veya hiç yoktur.O hastalarda iğneli epilasyon öneririz .

Tedavi lazer ışınlarının kıl follikülü tarafından emilmesi sonucu iğnelenme hissi olarak tanımlanabilir. Kıl föllükülü ne kadar anagen fazda ise follükülün emeceği ışın okadar çok olacaktır.Ve bu başarıyı etkileyecektir.Tabi ki uygulayıcı tarafından cildin zarar görmeyeceği doz iyi belirlenmeli ,cilt iyi değerlendirilmelidir.Tedaviye başlamadan önce cilt ve kıl yapısı tedavinin nasıl yapıldığıanlatılmalı ,tedavi riskleri ,kontrendikasyonları, kullanılan ilaçlar, kozmetikler,hastalıklar sorgulanmalıdır.

Erken cilttümörü,hamilelik,bağışıklık sistemi hastalıkları,emzirme dönemi, ışığa duyarlı ilaç tedavilerinde kullanılmamalıdır.Hormonal bozukluğa bağlı kıllanma mevcutsa (polikistikover ,hipotroit ,hiperandrojenizmvs gibi ) önce bu hastalıkların tedavisi veya kıllanmayı artıran ilaç alımı mevcutsa bunun sonlandırılmasından sonra planlanması tedavinin başarısı için önemlidir.Estetik kaygının fazla olması halindede hastanın bilgilendirilerek yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Lazer epilasyon uygulamasından sonra bazı kişilerde hafif bir kızarıklık ve kabarıklık olabilir bu durum çok kısa sürelidir.Genellikle günlük yaşantıda kısıtlılığa neden olmaz . Lazer uygulanan cilt uygun nemlendiricilerle nemli tutulmalı ve güneşten korunmalıdır.

Lazer epilasyon uygulanma yaşının kılfolliküllerinin yapısının tamamlanmasın dan sonra yani 18 yaş sonrası yapılması ama günümüz şartları ile ergenliğin erken yaşlara inmesiyle birlikte 18 yaş altında da zorunlu hallerde (hormonal problemlerde ve estetik kaygı yaratan durumlarda daha erken yaş) uygulanmasında sakınca bulunmamaktadır.

Lazer epilasyon gelişmiş teknolojilerde ve tıbbın değişik alanlarında uzun süreden beri kullanılmakta olup bir çok araştırma sonucunda kanser ve enfeksiyon gibi bir yan etkiye neden olduğu saptanmamıştır.Uygulama sırasında gözler özel gözlüklerle korunmalıdır.

Lazer uygulamalarının kanunlar gereği doktor kontrolünde uygulanması zorunludur.Bu yasal zorunluluk tedavinin yan etki gözlenmeden tamamlanması ve uygulama yapılmaması gereken durumların belirlenmesi ve ortaya çıkabilecek komplikasyonların iyi yönetilmesi hastaların ortaya çıkabilecek komplikasyonların yönetiminde zorluk çekmemesi için gereklidir.