Cilt Nasıl Yaşlanır.

Cilt Nasıl Yaşlanır.

Sağlıklı bir cilt yumuşak kıvamlı, sıkı, nemli ve pürüzsüz olmalıdır. Cilt, sağlık değerlendirilmesinde önem arz eden kriterlerin başında gelir. Renginde, kıvamında ve nem oranında olan değişiklikleri görerek, dokunarak bazı hastalıkların tanısını koyabiliriz. Yaş ilerledikçe cildimizin üst tabakasında yer alan ölü deri hücrelerin daha yavaş atıldığı ve bu nedenle sertleştiği deri tabakasının yaşlandıkça inceldiği ve su kaybettiği yaşlanan incelen üst tabakanın alt tabakayı koruma görevini aksatır hale geldiğini, yaşlanan derinin bazı bölgelerinin daha fazla pigment üretir hale gelerek bölgesel renk farklılıklarına neden olduğunu görürüz.

Yaşlandıkça ciltte nem oranında azalma, kollegen liflerde kalınlaşma ve kırılganlık artışı, elastin liflerde yapısal değişiklikler ve ve bozulmalar başlar. Kollegen ve elastin lif üreten hücre olan fibroblastlarda sayıca azalma ve yeteneklerinde değişiklikler olabilir. Destek dokuda azalma ve damarlarda belirginleşme, bağışıklık hücrelerinde azalma, renk veren pigmentlerde değişikliler yaşla birlikte ortaya çıkabilir.

Yaşlanmanın etkilerini azaltmak, sağlıklı ve kaliteli yaş almak için;
• Ruhsal yaşlanmayı durdurmak Stresten uzak, kahkahası bol, endişe ve korkudan uzak olumlu ve hoşgörülü, umutları bol bir yaşam tarzı ve kaliteli bir uyku önerebiliriz.
• Sağlıklı ve dengeli beslenme :’’cildimiz içten beslenir dıştan desteklenir’’ ilkesiyle yaşa özel doğal besin takviyeleri
• Çevresel faktörlerin önlenmesi (güneş ışınları, fiziksel travma ve aşırı soğuk ve sıcak, kirli hava, sigara dumanı )
• Sağlıklı kozmetik ürün seçimi.

Cildimizin ihtiyaçları her yaşta ve her durumda farklılık gösterir. Bu nedenledir ki cilt çok iyi değerlendirilmeli ve eksiklikleri tamamlanmalıdır.